Salı, Haziran 04, 2013

Gaza maruz kalan ve ya kaldığını düşünenler icin arinma yontemleri


Gaza maruz kalan ve ya kaldığını düşünenler, göz, ağız,yüzlerine, diğer insanlar, hayvanlar ve eşyalara dokunmaktankaçınıp ellerinden geldiğince çabuk kıyafetlerini (iç camaşırakadar) çıkarıp bir torbaya koymalılar ve vücutlarını yağ bazlıolmayan bir sabun ve soğuk su ile çabucak yıkamalılar (1,2,3).Hatta isterseniz kafanızdan geçirmeniz gereken kazak , tshirtgibi kıyafetleri keserek yüzünüze değdirmeden çıkarabilirsiniz(1).Yağ bazlı sabunlar teoride cilt yanıklarına bile sebep olabilir,onlardan kaçının (5). Sıcak su kullanmaktan kaçının, sıcak suderideki gözeneklerin açılmasına sebep olduğu için gene halihazırda cildinizde olan kimyasalların daha kolay emilmesinesebep olabilir (4). Dayanabildiğiniz kadar soğuk su ile 20 dakikakadar düş yapın (3). Banyoyu doldurup kuvet sefası yapmaktankaçının (4).
Gelelim kıyafetlere, öncelikle kıyafetlerin başka yüzeylerletemasını en aza indirgemeye çalışın. Bu ne demek, eve ya daarabanıza girdiğinizde bu kıyafetle oturmayın. Arabada bile çöptorbası gibi kıyafetinizden koltuğa teması geçecek katmankoyun. Evde ise, gelir gelmez, kıyafetleri çıkarın ve plastik birtorbaya kıyafetlerinizi koyun (3). Yıkayacak olsanız bilekıyafetlerin evdeki herkes ve herşeyden ayrı tutulması gerekiyor.İsterseniz kıyafetleri yıkayıp çöpe atabilirsiniz. İsterseniz delilolarak kullanılması için kilitli torbada tutabilirsiniz. Kıyafetlerikullanmak isteyenler önce bu eşyaları balkon gibi açık havayabir gece bırakıp havalandırmalılar (5), sonra en az 2-3 defadeterjan ile yıkanmalılar (3, 5). Tabii bu kıyafetleri normalçamaşır ile asla karıştırmayın.  Kurutucu kullanırsanız işlembittikten sonra kurutucunuzu havalandırın (5). Kıyafetlerinizikuru temizleyiciye de verebilirsiniz, ama mutlakadükkandakilere neye maruz kaldığını söyleyin ki diğermüşterilerin kıyafetlerinden ayırabilsinler.
Gelelim bu bilgiler elinizde olmadığı için ya da mecburkaldığınız için kontamine olmuş olan eşyalara. Bu eşyalarıtemizlemek için 5-10 % sodyum karbonat solusyonukullanabilirsiniz (7). (5% karbonat solusyonu için 50 gramkarbonatı bir litre suya, 10% karbonat için 100gram karbonatı 1litre suya ekleyin). Önce HEPA filitreli bir yer süpürgesi ileiyice süpürün (koltuk, duvar, oda, vs) (6). Pencerden içeriye gazgirdi ise açık olan bütün gıdaları çöpe atın (6). Yüzeyleri (duvar,tabak, vs), hazırladığınız karbonat solusyonu ile silin (eldivengiyin lütfen). Deterjan ile yıkanabilecek herşeyi iki defa yıkayın(tabak, bardak, oyuncak, vs) (6). Koltukları kuru temizletmeşansınız varsa onu uygulatabilirsiniz(6). Kapı önünüzü,balkonunuzu hazırladığınız solusyonla silebilirsiniz, sonra bol suile yıkayabilirsiniz.Hiç yorum yok: